četvrtak, 14. srpnja 2022.

HACCP i održavanje

 Većina u prehrambenoj industriji će reći da je glavna uloga održavanja u brzom otklanjanju zastoja i preventivnim aktivnostima kako do zastoja ne bi nikako ni došlo. I priča se uglavnom završava na tome. Međutim istina je sasvim drugačija:




Održavanje je mnogo važnije od navedenog a primjer je velika opasnost kada je u pitanju hrana a to je kontaminacija proizvoda. Dobro obučeno održavanje ima zadatak da sa HACCP timom definiše sve kritične tačke u procesu koje mogu da izazovu kontaminaciju. Međutim ono što druge službe često ne mogu jeste da urade nešto po tom pitanju osim što identifikuju problem. Tu na scenu stupa održavanje!

Sređivanje, čišćenje, farbanje, popravke, dorade dijelova kako bi se mogli koristiti u proizvodnji. Uklanjanje svega što može da ugrozi kvalitet, postavljanje mehanizama i brana koje će da čuvaju proizvod. Ugradnja, testiranje i puštanje u rad metal detektora, postavljanje raznih vrsta sita, magneta i magnetnih rešetki. Eliminacija svih vrsta improvizacija! Jer kao u drugim branšama gdje da se prebrodi određeni problem pribjegava se privremenim rješenjima. Kada je hrana u pitanju tu nema kompromisa. Ako materijal koji je u kontaktu sa hranom onda to mora biti nehrđajući čelik po svaku cijenu! 

Nadalje u pogledu kontaminacije održavanje treba da se educira i da je upoznato sa činjenicom da u prehrambenoj industriji isključivo se koriste masti sa oznakom NSF. NSF masti koje imaju posebne certifikate za korištenje u prehrambenoj industriji. Dobra je praksa npr unificirati broj masti za podmazivanje tako da se koristi samo jedna i dvije vrste. Na slici ispod prikazana je jedna vrsta univerzalne masti za podmazivanje sa NSF certifikatom.

NSF mast univerzalna, odličan izbor u prehrambenoj industriji

Druga važna tema u proizvodnji hrane jeste čistoća i organizacija radnog mjesta na siguran i efikasan način a da pri tome se spriječi bilo kakva kontaminacija proizvoda i prije samog početka proizvodnje. Dobra praksa koja se primjenjuje u proizvodnji jeste redovno generalno čišćenje i sređivanje mašina i pogona. Iako to djeluje kao pomalo ponižavajuće i može se gledati sa određenom dozom podsmjeha na aktivnosti čišćenja, u proizvodnji hrane to su vrlo važni zahvati kojima se pristupa vrlo ozbiljno i odgovorno.

Primjer iz prakse

Osima čišćenja, dobra praksa u svim organizacijama koje se bave proizvodnjom hrane je i metodologija uređivanja radnog mjesta i radnih cjelina primjenjujući 5S metodu.  5S je akronim za 5 koraka kroz koje treba proći na sistematičan način kako bi organizovali radno mjesto efikasnije a sve je prikazano na slici ispod

5S koraci za organizaciju radnog mjesta.

Benefiti od implementacije ovog sistema su mnogobrojne a izdvajam nekoliko:

  • radno mjesto postaje čisto i organizirano,
    1. povećava se produktivnost radnika
    2. povećava se kvaliteta rada,
    3. ostvaruju se uštede u troškovima rada
    4. smanjuje se vrijeme čekanja i traženja
    5. poboljšava se sigurnost rada,
    6. poboljšava se vrijeme reakcije radnika.
    Održavanje opreme koja je vrlo kompleksna u prehrambenoj industriji poseban je izazov posebno kada u proizvodnji ima dosta različitih unikatnih mašina. Dok su neke od mašina skoro potpuno mehaničke sa mehanizmima i polugama druge mašine su kompletno automatizirane i skoro sve funkcije su povezane sa elektro komponentama preko kojih se upravlja mašinom. Dodavanje pojedinih dijelova npr određene pakerice, transporteri, metal detektori dodatno usložnjava cijeli proces i smanjuje pouzdanost mašine. Zastoj na samo jednom dodatnom dijelu može da zaustavi kompletnu liniju.

    Zastoji koji uzrokuju zastoj cijele linije su vrlo opasni zbog mogućnosti da se sirovine koje su već u procesu  promjene svojstva i drugih defekata do kojih može doći u slučaju dužeg zastoja.
    Izazovi sa kojima se suočava održavanje je i to da linije i mašine najčešče rade u kontinuitetu najmanje dvije smjene i zahtjevi sa tržišta ne ostavljaju dovoljno vremena za preventivno održavanje. Zbog toga vrlo je važno dobro isplanirati aktivnosti preventivnog održavanja. Zbog ovakvih izazova nerijetko postoji potreba za rad u dane vikenda što nije nimalo jednostavno organizovati.

    Dobre prakse u procesu održavanju su:
    1. Kontinuirana edukacija ljudi iz održavanja i upoznavanje sa najvažnijim trendovima po pitanju sigurnosti hrane
    2. Fokus na higijenu kako radnika tako i opreme na kojoj se obavljaju procesi
    3. Koristiti materijale i masti koje su preporučene za prehrambenu industriju.
    4. Kvalitetno vođenje magacina i rezervnih dijelova.
    5. Napraviti poseban plan održavanja za KRITIČNU opremu u procesu i držati se plana.
    6. Implementirati CMMS i digitalizaciju radnih naloga
    7. Kontinuirano pratiti progres i poduzimati korektivne akcije kako bi se proces poboljšavao.
    8. Najvažnije od svega su LJUDI! Voditi računa o ljudima je uvijek dobra praksa.

    Dakle održavanje ima jako mnogo uloga u jednoj proizvodnoj organizaciji a posebno u prehrambenoj industriji. Svaka od ovih uloga utiče na kvalitet i produtivnost cijele fabrike zbog toga je dobro organizovano održavanje koje se educira i radi kontinuirano na poboljšanjima od neprocjenjive važnosti i kao takvo temelj uspješnje proizvodnje.





    Preporuke za poboljšanja u održavanju

       Analizom gubitaka generalno u proizvodnji može zaključiti da mnogi imaju uzrok u održavanja i to u vidu: Slabo iskorištenje radnika održa...